Czy cegła czerwona to odpowiedni element wystroju Twojego wnętrza?
Jej niezwykłość wiąże się z ponadczasowym pięknem, trwałością oraz ekologicznym charakterem, cegła czerwona towarzyszy nam w budownictwie od wielu wieków i wciąż odkrywana jest na nowo.
Po kilku dziesięcioleciach przerwy, cegła czerwona wraca do aranżacyjnych trendów i zadomawia się w nich na dobre.
Przekonaj się, czy w Twoim wnętrzu sprawdzi się ceglana dekoracja. Jak ją zaaranżować, kiedy już zdecydujesz się na tę modną, a zarazem ponadczasową ozdobę.
Cegła czerwona — w jakich wnętrzach będzie dobrze wyglądała?
Efektowna ściana, obłożona czerwoną cegłą doskonale prezentuje się w pomieszczeniach, które zachwycają przestronnością oraz dużymi otworami okiennymi. Musisz wiedzieć, że czerwona cegła w dużej ilości wpływa odrobinę zaciemniająco na pomieszczenie. W zależności od wybranego rodzaju cegły dopasujesz ją do wnętrza, urządzanego na styl industrialny, rustykalny lub minimalistyczny. Cegła czerwona zdecydowanie najbardziej sprawdzi się w pomieszczeniu loftowym. Jego znaczna wysokość, duża przestrzeń oraz widoczne elementy instalacji doskonale łączą się z surowym charakterem czerwonej cegły.
Jaki styl cegły do pomieszczenia?
Wśród cegieł nowych, produkowanych w drewnianych formach, pozbawionych plastyfikatorów, zabrudzeń, pleśni znajdziesz wiele rodzajów, wymiarów i odcieni cegły, która znajdzie zastosowanie w Twojej aranżacji. Efektowna cegła w stylu retro doskonale uwydatni rustykalny i klasyczny styl wystroju kuchni, jadalni, łazienki, przedpokoju oraz klatki schodowej. Cegła czerwona o zabarwieniu pomarańczowym lub wiśniowym stanie się z kolei efektowną ozdobą wnętrza loftowego. Pomieszczenia, urządzone w stylu industrialnym potrzebują takich wyraźnych, a zarazem surowych akcentów, zaznaczających staranne dopasowanie. Stylowa cegła biała pięknie podkreśla skandynawski oraz minimalistyczny styl w aranżacji pomieszczeń. Doskonale wygląda również w pomieszczeniach loftowych o mniejszym metrażu oraz doświetleniu.
Jak można zastosować cegłę wewnątrz i na zewnątrz budynków?
Cegła czerwona jest materiałem trwałym i efektownie prezentującym się nie tylko we wnętrzach. Jej stylowe wykonanie na elewacji budynków nowych wzmacnia styl i charakter bryły budynku oraz doskonale komponuje ją z aranżacją strefy zewnętrznej. Ciepły odcień czerwonej cegły pasuje do stolarki w odcieniach brązu oraz kostki brukowej w kolorach jesieni. Stylowe okładziny nie muszą zdobić całej ściany budynku oraz całej elewacji. Efektowną ozdobę uzyskasz, okładając cegłą lub płytkami ceglanymi część ściany, jak na przykład przestrzeń wokół otworów drzwiowych lub/i okiennych. Cegła czerwona oraz jednolicie prezentujące się płytki ceglane, oraz kształtki świetnie sprawdzają się jako dekoracja elementów zabudowy lub dekoracji w przestrzeni podwórka. Możesz obłożyć studnię, schody, parapety oraz elementy murowane ogrodzenia.
Wykonanie cegły czerwonej, aby wyglądała efektownie
Cegłę czerwoną oraz pozostałe jej odcienie, niezależnie od rozmiaru oraz typu produktu kładziemy przy użyciu zaprawy murarskiej. Prawidłowe, doskonałe ułożenie cegły na ścianie wymaga sporej wprawy, zwłaszcza jeśli do ułożenia pozostaje znaczna powierzchnia. Cegła czerwona powinna być ułożona równo lub z efektem nieregularności, zależnie od wybranego stylu produktu. Pamiętaj, że cegła retro zdecydowanie lepiej będzie prezentowała się, ułożona nieregularnie natomiast płytki, cechujące się równą i jednolitą strukturą zdecydowanie lepiej prezentują się w ułożeniu równym.
Cegła czerwona, impregnacja i pielęgnacja
Impregnacja czerwonej cegły jest niezwykle ważną czynnością niezależnie od miejsca, w którym produkt został ułożony. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków niezbędne jest olejowanie cegły czerwonej, pozwalające wydobyć esencję kolorystyczną produktu. Impregnat do cegieł i klinkieru na bazie oleju (nie stosuj mleczka) nie tylko uwydatnia odcień, ale wnika w strukturę cegły. Ten zabieg pozwoli na długo zachować pełnię właściwości, zapobiega kruszeniu się cegły oraz odbarwieniom, mogącym powstać podczas dotknięcia ściany. Jeśli stosujesz cegłę czerwoną lub płytki ceglane w kuchni przy blacie, poleca się zasłonić ją panelem szklanym. Cegła może trwałe nie być odporna na zaplamienia, dlatego należy osłonić ją, narażoną na zachlapanie.
Cegła czerwona to ponadczasowo piękny element aranżacji, zdecyduj się na nią, aby podkreśliła styl wystroju, prezentowała się modnie i stylowo. Nie wprowadzaj jej natomiast w nadmiarze. Jeśli chcesz zastosować cegłę w pomieszczeniu, wybierz jedną ścianę. Możesz obłożyć nią jedną ścianę i jeden dowolny element. Nie wprowadzaj natomiast cegły w nadmiarze, jeśli nie chcesz uzyskać efektu zamkowej komnaty. Wyjątkiem są lokale gastronomiczne, usługowe, zabytkowe budynki, restaurowane dzięki nowym cegłom. W tych przypadkach nawet na podłodze można pozwolić sobie na płytki z cegieł. Stylowa aranżacja wymaga starannego przemyślenia, jednak efekt z pewnością będzie zachwycający. Przekonaj się i doceniaj walory cegły czerwonej każdego dnia.