Ogród - pomysły do każdego ogrodu

- Szczegóły
- Kategoria: Twój ogród
Cegła dekoracyjna - produkujemy od pokoleń
Cegła dekoracyjna Trojanowscy jest wykonywana ręcznie w manufakturze, przy pomocy tradycyjnych metod produkcji. Swój nieodparty urok zawdzięcza nie tylko historii firmy, ale także walorom estetycznym. Powstałe z użyciem kraśnickiej cegły budowle oraz renowacje obiektów historycznych są dowodem kunsztu wykonania, oraz autentycznej pasji pielęgnowanej od pokoleń.
Cegły od pokoleń
Choć pierwsze cegły zaczęły powstawać już w IV wieku p.n.e., ich piękno jest współcześnie równie cenione, jak tysiące lat temu. Manufaktura Trojanowscy w Kraśniku swoją działalność zapoczątkowała w 1976 roku i do dziś jest cenionym i znanym w całym kraju producentem cegieł. Ten wytrzymały i estetyczny budulec produkowany jest ręcznie, przy pomocy tradycyjnej techniki wytwarzania. Pojedyncze sztuki formowane są w drewnianych skrzyniach, następnie suszone na słońcu i wypalane w specjalnym piecu. Do ich produkcji używa się tylko i wyłącznie surowców pochodzenia naturalnego — dzięki temu cegły są ekologiczne i z powodzeniem można je stosować w niemal każdym wnętrzu.
Cegła dekoracyjna — realizacje
Widoczne w galerii realizacji zdjęcia są dowodem na to, że tradycja idzie tutaj w parze z kunsztem wykonania. W realizacjach znajdują się zarówno realizacje współczesnych obiektów budowlanych, jak i sfotografowane budynki zabytkowe, do odnowienia których użyto cegieł z manufaktury Trojanowskich. Na mapie, gdzie zostały zaznaczone wszystkie budynki ceglane (zamki, dworki, bramy, kościoły i kamienice) po renowacji, można znaleźć między innymi: zamek krzyżacki w Malborku, Zamek Królewski na Wawelu czy nawet ratusz w Toruniu lub słynny Barbakan w Krakowie. Uwiecznione na fotografiach detale architektoniczne, takie jak: kwiatony, gzymsy, zworniki i obrzeża, ukazują precyzję wykonania pojedynczych elementów. W galerii znajdują się także realizacje współczesne — posadzki, budynki, wnętrza domów.
Jak i gdzie stosować cegłę?
Ręcznie wykonana cegła wykazuje odporność na czynniki panujące na zewnątrz — jest mrozoodporna i odporna na promieniowani UV. Z powodzeniem można jej użyć do wykonania elewacji zewnętrznych, dekoracyjnych detali, budowy kominka i grilla ogrodowego. Ponadto można z niej zbudować ściany działowe, konstrukcyjne, podpiwniczenia i murki. Pięknie prezentuje się we wnętrzach mieszkań, domów i obszernych pomieszczeń komercyjnych. Ostateczny efekt estetyczny zależy od koloru cegły i fugi, kształtu pojedynczych elementów oraz sposobu ułożenia.
Na ścianie pokrytej płytkami ceglanymi można zastosować następujące rodzaje wiązań:
- wozówkowe
- główkowe
- krzyżowe
- flamandzkie
- kowadełkowe
- śląskie.
Na podłodze można zastosować układ naprzemienny, prosty, drabinkowy, spiralny lub diagonalny.
Walory estetyczne cegły
Cegła dekoracyjna we wnętrzach domów może zdobić całe ściany bądź tylko stanowić efektowną wstawkę idealnie komponującą się z otoczeniem. Cegła w stylu retro nadaje się do zdobienia domów o charakterze rustykalnym (wiejskim) oraz do współczesnych aranżacji w stylu loft czy industrial. Ciepłe odcienie czerwieni oscylują wokół barw takich jak: czerwony, pomarańczowy, wiśniowy, czarny, biały. Na kolor ma wpływ długość wypalania oraz impregnacja. Płytki z cegły, które układa się na podłodze, uformowane są w kształcie kwadratu, ośmioboku i prostokąta. Ułożone z tych elementów mozaiki układa się na styk i mocuje przy pomocy kleju. Na ścianach stosuje się różne rodzaje i kolory fug, które podkreślają indywidualny charakter ceglanej dekoracji. Cegły postarzane (retro) mogą zdobić budynki zabytkowe (wewnątrz i na zewnątrz) - nie są to jednak stare cegły. Są one przy produkcji kształtowane i stylizowane w taki sposób, aby wyglądały na długowieczne — zabytkowe.
Płytki ceglane we współczesnej architekturze wnętrz
Płytki ceglane powstają między innymi z gliny, która jest naturalnym i ekologicznym surowcem. Współczesne aranżacje wnętrz kładą nacisk na stosowanie naturalnych materiałów, dlatego dosyć często to właśnie cegła gra w nich główną rolę. Ciepły koloryt oraz indywidualny charakter każdej z cegieł nadają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Ręcznie wykonane elementy posiadają niepowtarzalne przebarwienia, pęknięcia i zażużlenia, które dodają im uroku. Walory estetyczne cegły oraz płytek ceglanych najlepiej wykorzystują style takie jak: loft, industrial i styl wiejski. Materiał ten pięknie komponuje się z metalem, szkłem, drewnem oraz betonem — które występują w wyżej wymienionych stylach. Dlatego też ceglane ściany i detale architekci stosują w salonach, biurach, poczekalniach, sklepach czy nawet restauracjach i kafejkach o niepowtarzalnym klimacie. Widoczne na poszczególnych elementach wżery, nieregularność powierzchni i kształtów docenią wielbiciele stylu retro i pasjonaci architektury dawnej.
Przykładowe rodzaje wiązań cegieł:
Czy montaż płytek ceglanych jest trudny?
Dostępne w ofercie sklepu manufaktury Trojanowskich płytki ceglane można samodzielnie nakleić na ścianę. W tym celu należy wybrać konkretny kolor cegły oraz fugi i obliczyć powierzchnię ściany. Na odtłuszczonej i wygładzonej powierzchni nanosi się rysunek pomocniczy, który będzie gwarancją estetycznego nałożenia płytek. Przedtem jednak należy wybrać sposób zdobienia, który będzie miał wpływ na charakter wnętrza. Pojedyncze elementy nakleja się przy pomocy specjalnego kleju na ścianę, a po wyschnięciu uzupełnia się wolne przestrzenie między płytkami fugą. Kolor fugi oraz sposób jej nakładania również mają znaczenie, podobnie jak impregnacja całej ściany. Przed zakupem płytek warto zamówić próbnik, aby przekonać się na własne oczy, czy dany kolor spełnia oczekiwania.